Edycja 2017
W dniu 11 stycznia 2018 r. miało miejsce wręczenie Nagrody im. Jerzego Regulskiego. Uroczystość odbyła się podczas Otwartego Posiedzenia Plenarnego Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN w Pałacu Staszica w Warszawie.
Laureatami II edycji Nagrody imienia Jerzego Regulskiego za 2017 rok zostali:
- Kategoria IDEA
- NAGRODA GŁÓWNA za projekt „Zielone Polesie - miejski program odnowy dzielnicy Stare Polesie w Łodzi” (Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi)
- WYRÓŻNIENIE w tej kategorii otrzymał projekt „Rewitalizacja zwałowiska pocynkowego w Rudzie Śląskiej” (Miasto Ruda Śląska)
- WYRÓŻNIENIE w tej kategorii otrzymał projekt „Studium widokowe dla Góry Zamkowej wraz z ogólną analizą zieleni. Lanckorona” (Artur Chwała i Maria Hajdyła-Oleksy)
- Kategoria REALIZACJA DZIEŁA
- NAGRODA GŁOWNA za projekt „Połączenie z dniem 1.01.2015 r. miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra we wspólny samorząd terytorialny z zachowaniem demokratycznych standardów i wolą mieszkańców obu samorządów” (Janusz Kubicki, Prezydent Miasta Zielona Góra)
- Kategoria WIEDZA I UPOWSZECHNIANIE
- NAGRODA GŁÓWNA za projekt„5 lat badań natężenia ruchu rowerowego w 40 tysięcznym mieście Świdniku” (Stowarzyszenie Świdnik Miasto dla Rowerów)
- Kategoria AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA
- NAGRODA GŁÓWNA za projekt „Festiwal Traffic Design” (Stowarzyszenie Traffic Design)
- Za CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI
- Specjalna Nagroda za CAŁOKSZTAŁT DZIAŁALNOŚCI za dzieło „Realizacja zespołu obiektów architektonicznych dla potrzeb małopolskich instytucji kultury” trafiła w ręce Janusza Sepioła znamienitego architekta i urbanisty.
Podczas uroczystości Przewodniczący Kapituły, Jerzy Stępień i Piotr Lorens wspominali osobę i działalność Jerzego Regulskiego oraz początki polskiej samorządności i drogę, jaką ta samorządność przebyła od 1989 roku. Podkreślali, że sukces polskich reform samorządowych jest przykładem dla naszych sąsiadów ze wschodu, a także innych państw rozwijających się i przechodzących proces transformacji ustrojowej. Mówiono także o konieczności dbania o ład przestrzenny i potrzebie jego upowszechniania. Poszczególni laureaci Nagrody przedstawili krótkie prezentacje swoich projektów, pokazując, jak ważne są lokalne działania i inicjatywy dla poprawy życia obywateli.